black fungus infection covid symptoms

black fungus infection covid symptomsৰাজস্থানত ক’লা ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণক আনুষ্ঠানিকভাৱে মহামাৰী বুলি ঘোষণা কৰা হৈছে আৰু আন কেইবাখনো ৰাজ্যত অসমানুপাতিক সংখ্যক ঘটনা নথিভুক্ত কৰা হৈছে, যাৰ বেছিভাগেই চি.ও.ভি.আই.ডি. জটিলতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

black fungus infection covid symptoms

black fungus infection covid symptoms এতিয়া, যদিও ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ একেবাৰে বিৰল বা নতুন নহয় যেনে কোভিড-19, সাম্প্ৰতিক সময়ত ঘটনাৰ প্ৰাথমিকতা অধিক হৈছে। গুৰুতৰ কোভিড-19 ৰোগীৰ দ্বাৰা পীড়িত আৰু কোভিড-19-ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা লোকসকলক পুনৰ চিকিৎসালয়ত অৱতৰণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰা লোকসকলৰ বাবে সংক্ৰমণটো আটাইতকৈ প্ৰভাৱশালী যেন লাগিছে, মুখমণ্ডলৰ বিকৃতিৰ সৈতে।

নতুন দিল্লীৰ মৌলানা আজাদ চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক আৰু ইণ্টেনচিভিষ্ট ডাঃ মৃদুল কে দাগাই শ্বেয়াৰ কৰিছে, “প্ৰাক চিঅ’ভিআইডি সময়তো, আমি নিবিড় যত্নত 1-2 টা ঘটনা দেখিছিলো কিন্তু এতিয়া আমি আৰু বহুতো ঘটনাৰ বিষয়ে শুনি আছোঁ যদিও ই দিল্লীত দেশৰ আন কিছুমান প্ৰান্তৰ দৰে সচৰাচৰ নহয়।”

ক’লা ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰকৃততে কি?

black fungus infection covid symptoms ক’লা ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ, বা মাৰাত্মক মিউকৰ্মাইকোচিছ, ‘মিউকৰ্মাইচেট’ নামৰ ছাঁচৰ এটা গোটৰ ফলত হয়, যি বায়ুত থাকে আৰু যেতিয়া এজন অসুস্থ ৰোগীয়ে এইবোৰ উশাহত লয় তেতিয়া জটিলতা সৃষ্টি কৰে, যি তাৰ পিছত চাইনাছ গহ্বৰ, হাঁওফাঁও আৰু বুকুৰ গহ্বৰলৈ বিয়পে।

ব্লেক ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ, কোভিড 19 ভাৰতত: এই ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণক ভাৰতত কৰোনাভাইৰাছ উপন্যাসৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ আটাইতকৈ সমস্যাজনক প্ৰৱণতা হিচাপে দেখা গৈছে। আজিৰ তাৰিখত, ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰায় 10,000 ঘটনা আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰতিবেদিত হৈছে।

সমগ্ৰ ভাৰতৰ পাঁচখন ৰাজ্যৰ দ্বাৰা ক’লা ভেঁকুৰক মহামাৰী হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে। কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা বহুলোক এতিয়া মুকৰ্মাইকোচিছত ভুগি আছে। কিছুমানে চকু হেৰুৱাইছে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, গোটেই হনুটো আঁতৰাব লগা হৈছিল। এই ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণক ভাৰতত কৰোনাভাইৰাছ উপন্যাসৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ আটাইতকৈ সমস্যাজনক প্ৰৱণতা হিচাপে দেখা গৈছে। আজিৰ তাৰিখত, ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰায় 10,000 ঘটনা আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰতিবেদিত হৈছে। মহাৰাষ্ট্ৰ হৈছে ক’লা ভেঁকুৰৰ সংখ্যাত আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত ৰাজ্য য’ত ক’লা ভেঁকুৰৰ ফলত প্ৰায় 100 জন লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছে।

black fungus infection covid symptoms যদিও জুৰীয়ে ভাৰতৰ কোভিড ৰোগীসকলৰ মাজত ক’লা ভেঁকুৰৰ সঠিক কাৰণৰ ওপৰত বাহিৰ হৈছে, বহুবিশেষজ্ঞই কয় যে প্ৰাৰম্ভিক অনুসন্ধানে প্ৰকাশ কৰে যে উচ্চ স্তৰৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ ফলত ইয়াত অৰিহণা যোগাব পাৰে। শুক্ৰবাৰে, এইমছৰ মুৰব্বী ড০ ৰণদীপ গুলেৰিয়াই এক সৰল-তথাপিও কাৰ্যকৰী কাৰ্য পৰিকল্পনাৰ পৰামৰ্শ দিছিল যি উপন্যাস কৰোনাভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত লোকসকলৰ মাজত ক’লা ভেঁকুৰৰ ঘটনা প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

সংবাদ সংস্থা এএনআইৰ মতে, ডাঃ গুলেৰিয়াই কৈছিল যে প্ৰথমতে, ৰোগীৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ কঠোৰভাৱে নিৰীক্ষণ কৰিব লাগে। চেনীস্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ দিশত সতৰ্ক দৃষ্টিভংগী থকা উচিত। প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচত ভুগি থকা সকলে অতিৰিক্ত মনোযোগ দিব লাগিব।

black fungus infection covid symptoms দ্বিতীয়তে, ৰোগীক ষ্টেৰইড দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত, নিয়মীয়া ব্যৱধানত ৰক্ত শৰ্কৰা পৰীক্ষা কৰিব লাগে। যিকোনো সামান্য পৰিৱৰ্তনে পৰিস্থিতিউন্নত বা অৱনতি কৰিব পাৰে।

আৰু শেষত, ষ্টেৰইড গ্ৰহণৰ বিষয়ে অতি সাৱধান হোৱা উচিত। যিকোনো ষ্টেৰইড চিকিৎসা তত্বাৱধানত ল’ব লাগিব আৰু পালিৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব দিব লাগিব। লগতে, সময়টো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। দেখা যায় যে আনকি কৰোনাভাইৰাছৰ মৃদু সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰতো, মানুহে তাৎক্ষণিক সকাহৰ বাবে ষ্টেৰইড খাবলৈ যায়। এইটো যিকোনো মূল্যতে পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

এইমছৰ সঞ্চালকজনে এইটোও কৈছিল যে এছএআৰএছ ৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সময়তো একেধৰণৰ ক’লা ভেঁকুৰৰ উদ্ভৱ হোৱা দেখা গৈছিল। ডাঃ গুলেৰিয়াই কেঁচা খাদ্যৰ ফলত ক’লা ভেঁকুৰ সৃষ্টি কৰাৰ দাবীও নাকচ কৰিছিল। তেওঁ এইটোও কৈছিল যে ঔদ্যোগিক অক্সিজেনৰ ব্যৱহাৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হ’ব নোৱাৰে।

মিউকোৰে অণুবীক্ষণ যন্ত্ৰৰ জৰিয়তে ডাঠ গোলাকাৰ বীজাণু দেখুৱাইছিল। ফটো: টি. ৰাজামণি, ভিনষ্ট্ৰোম

black fungus infection covid symptoms কোভিড-19-ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা বহুলোক পলমকৈ ক’লা ভেঁকুৰ – বা শ্লেষ্মাকোচিছ – ৰোগত আক্ৰান্ত হৈছে। ভেঁকুৰে চাইনাছআক্ৰমণ কৰে আৰু আন্তঃকক্ষীয় আৰু আন্তঃক্ৰেনিয়াল অঞ্চলত প্ৰৱেশ কৰে। যদি ইয়াৰ প্ৰগতি সোনকালে পৰীক্ষা কৰা নহয়, 50-80% ৰোগীৰ মৃত্যু হ’ব পাৰে।

দুয়োজন লেখক ভেঁকুৰৰ প্ৰতি আগ্ৰহী উদ্ভিদ জীৱবিজ্ঞানী। যেতিয়া আমি যোৱা বছৰ কেতিয়াবা ইউৰোপৰ প্ৰতিবেদনৰ পৰা মিউকৰ্মাইকোচিছৰ বিষয়ে প্ৰথম শুনিছিলো, ই এটা ঘণ্টা বজাইছিল।

মানুহে তেওঁলোকৰ পাকঘৰত প্ৰায়ে ভেঁকুৰ অনুভৱ কৰে, যেতিয়া ফল বোৰ পচি যায় বা পিঠা বোৰ মল্ডি হৈ পৰে। ভেঁকুৰ ৪০০ নিযুত বছৰ আগতে বিকশিত হৈছিল আৰু পৃথিৱীত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁলোকে উদ্ভিদবোৰক তেওঁলোকৰ জলজ বাসস্থানৰ পৰা ভূমিলৈ যোৱাত সহায় কৰিছে, আৰু তথাপিও তেওঁলোকক মাটিৰ পৰা খনিজ পদাৰ্থ প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিছে। ভেঁকুৰে জৈৱিক আৱৰ্জনা পচি যায় আৰু পাত আৰু কাঠত বন্ধ হৈ থকা পুষ্টিবোৰ পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰে।

তেওঁলোকৰ কিছুমান উদ্ভিদৰ বীজাণু হৈ পৰিছে: ই উদ্ভিদবোৰসংক্ৰমিত কৰে, আন উদ্ভিদলৈ বৃদ্ধি আৰু বিয়পি পৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ জাগ্ৰত অৱস্থাত ধ্বংস হয়। ১৮৪৫ চনৰ মহান আইৰিছ দুৰ্ভিক্ষত এক নিযুত লোকৰ মৃত্যু হৈছিল, ফাইটোফথোৰা ইনফেষ্টেন নামৰ ভেঁকুৰৰ কাম, যিয়ে দেশৰ মুখ্য আলুশস্য মচি পেলাইছিল।

black fungus infection covid symptoms যদিও উদ্ভিদৰ মাজত ভেঁকুৰৰ ৰোগ সচৰাচৰ দেখা যায়, সেইবোৰৰ মাত্ৰ এটা অতি সৰু অংশই মানুহক আক্ৰমণ কৰে। এটা কাৰণ হ’ল মানুহকে ধৰি প্ৰাণীবোৰে জটিল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বিকশিত কৰিছে।

অৱশ্যে, যেতিয়া আন এটা ৰোগৰ দ্বাৰা ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী ভংগ হয়, অন্যথা ক্ষতিহীন ভেঁকুৰে সুবিধা লয় আৰু মানুহৰ কলাআক্ৰমণ কৰে। এইবোৰক সুবিধাবাদী সংক্ৰমণ বুলি কোৱা হয়। তথাপিও, তেওঁলোকৰ ৰোগসৃষ্টিকাৰী বেক্টেৰিয়াৰ সমকক্ষৰ বিপৰীতে, ভেঁকুৰে কেতিয়াবাহে জীৱনৰ বাবে বিপদজনক ৰোগ সৃষ্টি কৰে। কেণ্ডিডা ইষ্টৰ দৰে কেইটামান ভেঁকুৰে কেতিয়াবা গুৰুতৰ সংক্ৰমণ আৰম্ভ কৰিব পাৰে। কেণ্ডিডাই কোনো সমস্যা সৃষ্টি নকৰাকৈ স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিৰ ছাল আৰু মুখ, ডিঙি আৰু যোনিৰ ভিতৰত বাস কৰে। কিন্তু যদি গৃহস্থৰ শৰীৰ আন এটা ৰোগ বা ঔষধৰ দ্বাৰা দুৰ্বল হৈ পৰিছে, ইয়াৰ ফলত মুখৰ থ্ৰাছ, ডায়েপাৰ চোকোৰা আৰু যোনিৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।

মুকোৰেলিয়ান ভেঁকুৰবোৰ আৰু কম সমস্যাজনক। সেইবোৰৰ ভিতৰত আছে মুকোৰ আৰু ৰাইজোপাছৰ গণ। এইবোৰ হৈছে মাটি, পচন সাৰ, জন্তুৰ গোবৰ, পচা কাঠ আৰু উদ্ভিদৰ সামগ্ৰীত হোৱা সৰ্বব্যাপী ছাঁচ। আপুনি হয়তো সেইবোৰক পুৰণি ফল আৰু পিঠাৰ ওপৰত ক’লা বৃদ্ধি হিচাপে দেখিছে। মুকোৰেলিয়ান ভেঁকুৰ সাধাৰণতে মৃত বা ক্ষয়হোৱা উদ্ভিদ পদাৰ্থৰ প্ৰথম উপনিবেশ। তেওঁলোকে আন ভেঁকুৰবোৰে অধিক জটিল কাৰ্বোহাইড্ৰেট যেনে চেলুলোজ ৰ বাবে প্ৰদৰ্শন কৰাৰ আগতে উপলব্ধ সীমিত পৰিমাণৰ সৰল কাৰ্বোহাইড্ৰেট দ্ৰুতগতিত ব্যৱহাৰ কৰে।

black fungus infection covid symptoms বেছিভাগ ভেঁকুৰৰ দৰে, মুকোৰে বীজাণু নামৰ লাখ লাখ আণুবীক্ষণিক গোলাকাৰ, ডাঠ-হুইড গাঁথনি প্ৰস্তুত কৰে, যিবোৰ বায়ুত বিয়পি পৰে। যেতিয়া বীজাণুবোৰ মাটি বা উদ্ভিদৰ পদাৰ্থৰ দৰে আৰ্দ্ৰ পৃষ্ঠত অৱতৰণ কৰে, সেইবোৰ গজাবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু মাইচেলিয়া নামৰ গাঁথনিৰ দৰে সূতা প্ৰস্তুত কৰে। মাইচেলিয়া শাখাটো বাহিৰলৈ ওলাই যায় আৰু সিহঁতৰ চাৰিওফালে শৰ্কৰা খায় আৰু বিকশিত হয়।

black fungus infection covid symptoms ভেঁকুৰৰ বীজাণুবোৰে এক মিলিমিটাৰৰ এক হাজাৰৰ পৰা এশ ভাগ জোখে। বীজাণুবোৰৰ ঘনত্ব – প্ৰতি ঘন মিটাৰ বায়ুমণ্ডলত বীজাণুৰ সংখ্যা – ভেঁকুৰ, অৱস্থান (উদ্ভিদ আৰু উন্মুক্ত পৃথিৱী) আৰু ঋতুৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি পৃথক হয়। ভাৰতৰ দৰে গ্ৰীষ্মমণ্ডলীয় এলেকাত, বাৰিষাৰ তুলনাত গ্ৰীষ্মকালত বীজাণুৰ সংখ্যা সাধাৰণতে অধিক হয়। কিন্তু বাহিৰত প্ৰতি ঘন মিটাৰত 1,000-5,000 বীজাণুৰ তুলনাত, ঘৰৰ ভিতৰত গণনা সাধাৰণতে কেৱল 100-250 হয়। বায়ুত মুঠ বীজাণুৰ ঘনত্বৰ 90% তকৈ ওখ পাঁচৰ পৰা 10 টা প্ৰজাতিৰ।

এনে হোৱাৰ দৰে, চিকিৎসালয়বোৰ এই বীজাণুবোৰৰ পৰা মুক্ত নহয়। 2014 চনত তেহৰাণত কৰা এক অধ্যয়নত পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল যে চিকিৎসালয়ৰ বায়ুয়ে কেণ্ডিডা, এস্পাৰগিলাছ, পেনিচিলিয়াম আৰু ৰাইজোপাছৰ দৰে বহুতো সুবিধাবাদী ৰোগসৃষ্টিকাৰী ভেঁকুৰ কঢ়িয়াই নিব পাৰে।

যেতিয়া ৰোগী এজনৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ সৈতে আপোচ কৰা হৈছে, তেওঁলোকে মিউকোৰ বীজাণু উশাহত লয়, তেওঁলোকৰ শ্লেষ্মাকোচিছ হ’ব পাৰে। ই এক বিৰল, সংক্ৰামক নোহোৱা ৰোগ – কিন্তু সোনকালে চিকিৎসা নকৰিলে ই দুৰ্বল বা মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। যোৱা দশকত শ্লেষ্মাকোচিছ সংক্ৰমণৰ সঘনতা বৃদ্ধি পাইছে, মুখ্যতঃ অংগ সংৰোপণৰ সংখ্যা অধিক হোৱাৰ বাবে। সংৰোপিত অঙ্গ প্ৰাপ্ত কৰা লোকসকলে তেওঁলোকৰ শৰীৰক নতুন অঙ্গবোৰ প্ৰত্যাখ্যান কৰাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ ইমিউনোচাপ্ৰেচেণ্ট ঔষধৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, কিন্তু এই অৱস্থাত তেওঁলোক সংক্ৰমণৰ সন্ক্ষীন হয়।

black fungus infection covid symptoms কোভিড-19, এইচ.আই.ভি./এইডছ আৰু অন্যান্য ভাইৰেল ৰোগ, জন্মগত হাড়ৰ মজ্জাৰ ৰোগ, গুৰুতৰ পোৰা, কৰ্কট ৰোগ আৰু চিকিৎসা নকৰা বা অনিয়মীয়াভাৱে চিকিৎসা কৰা ডায়েবেটিচৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস কৰিছে আৰু মিউকৰ্মাইকোচিছ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ষ্টেৰইড প্ৰাপ্ত কৰা কোভিড-19 ৰোগীৰ বিশেষভাৱে বিপদাশংকা থাকে কিয়নো ষ্টেৰইডে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দমন কৰে। এইকাৰণে অতি প্ৰয়োজন নোহোৱালৈকে ষ্টেৰইড ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

নিগনি আৰু খৰগোচৰ সৈতে কৰা পৰীক্ষাত দেখা গৈছে যে স্বাস্থ্যৱান জন্তুবোৰত উশাহত লোৱা বীজাণুবোৰ শ্বেত ৰক্ত কণিকাৰ দ্বাৰা সোনকালে হত্যা কৰা হয়। কিন্তু যদি গৃহস্থৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি দমন কৰা হয়, শৰীৰে কম শ্বেত ৰক্ত কণিকা প্ৰস্তুত কৰে। এই অৱস্থাত, বীজাণুবোৰ গজায় আৰু পাতল, তাঁৰৰ দৰে নলীৰ দৰে দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয় যি ডাল বাহিৰলৈ ওলাই যায় আৰু ৰক্তনলীবোৰত প্ৰৱেশ কৰে আৰু সেইবোৰ মাৰি পেলায়।

black fungus infection covid symptoms যেতিয়া মুকোৰে চাইনাছবোৰআক্ৰমণ কৰে, ই হাঁওফাঁও, মগজু আৰু কেন্দ্ৰীয় স্নায়ুতন্ত্ৰলৈ বিয়পে। ইয়াৰ ফলত হোৱা শ্লেষ্মাৰোগৰ সচৰাচৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে জ্বৰ, মুৰৰ বিষ, ৰঙা পৰা আৰু নাক বা চকুৰ ওচৰত ফুলা ছাল, মুখৰ বিষ, কাহৰ ফলত ৰক্তক্ষয়ী বা ডাঠ তৰল উৎপন্ন হোৱা, আৰু উশাহ চুটি হোৱা। চিকিৎসকে কলাৰ বায়োপ্সী আৰু হাঁওফাঁওৰ এক্স-ৰে স্কেনৰ জৰিয়তে ইয়াক নিৰ্ণয় কৰিব পাৰে।

মিউকৰ্মাইকোচিছৰ চিকিৎসাত আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী ঔষধ দুটা হৈছে এম্ফোটেৰিচিন বি আৰু পচাকোনাজোল – যদিহে সংক্ৰমণ টো সোনকালে পোৱা যায়। অৱশ্যে, পিছৰটো কৰা কঠিন কিয়নো আমি মিউকৰ্মাইকোচিছৰ এক নিৰ্ভৰযোগ্য ৰোগ নিৰ্ণয় বৈশিষ্ট্যৰ বিষয়ে নাজানো।

ইয়াত কোৱা হৈছে, মিউকৰ্মাইকোচিছ সংক্ৰমিত হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ আমি কেইটামান সৰল পদক্ষেপ অনুসৰণ কৰিব পাৰোঁ। প্ৰথমটো হ’ল সমাজক ৰোগটোৰ বিষয়ে শিক্ষিত কৰা। দ্বিতীয়: বীজাণুৰ উপস্থিতি পৰীক্ষা কৰিবলৈ আমি সময়ে সময়ে চিকিৎসালয়ত, বিশেষকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ যত্ন ৱাৰ্ডত বায়ুৰ নমুনা ল’ব লাগিব। তৃতীয়: আমি নিশ্চিত কৰিব লাগিব যে অক্সিজেন চিকিৎসাৰ সময়ত ব্যৱহৃত হিউমিডিফায়াৰবোৰ বীজাণুমুক্ত হয়। চতুৰ্থ: আৰোগ্য হোৱা ৰোগীসকলক তেওঁলোকৰ প্ৰাকৃতিক শক্তি আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা ঘূৰাই নোপোৱালৈকে ঘৰৰ ভিতৰত থাকিবলৈ পৰামৰ্শ দিব লাগে। পঞ্চম: খেতি বা বাগিচাত নিয়োজিত ৰোগীসকলক ধুমুহাৰ নিষ্পত্তি নোহোৱালৈকে কামৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ পৰামৰ্শ দিব লাগে।

টি.এছ. সূৰ্যনাৰায়ণন চেন্নাইৰ বিবেকানন্দ ইনষ্টিটিউট অফ ট্ৰপিকেল মাইকোলজী (ভি.আই.এন.ষ্ট্ৰোম)ত আছে। আৰ. উমা শংকৰ বেংগালুৰুৰ কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে আছে।

 

 

Add Comment