assam new minister list 2021 | assam minister list 2021 with department

assam new minister list 2021 | assam minister list 2021 with department – এয়া হৈছে 13 জন নতুন অসম কেবিনেট মন্ত্ৰীৰ তালিকা.

ড০ সিংহবিশ্ব শৰ্মা আৰু তেওঁৰ ১৩ জনীয়া কেবিনেট মন্ত্ৰীৰ দলে সোমবাৰে গুৱাহাটীৰ শ্ৰীমন্ত সংক্ৰান্তেভা কলাক্ষেত্ৰত শপত গ্ৰহণ কৰে।

assam new minister list 2021

ইয়াত ১৩ জন কেবিনেট মন্ত্ৰী আছে – পুৰণি আৰু নতুন মুখৰ মিশ্ৰণ। 6 টা নতুন মুখ আছে।

1. ৰণজিৎ কুমাৰ দাস, এফএমআৰ অসম বিজেপিৰ সভাপতি পাটাচাৰকুচি বিধায়ক। অসম বিধানসভাৰ এফএমআৰ অধ্যক্ষ। প্ৰথমবাৰৰ বাবে কেবিনেট মন্ত্ৰী

২। অতুল বৰা, সভাপতি অগপ বোকাখাতৰ বিধায়ক আৰু প্ৰাক্তন কৃষি মন্ত্ৰী

3. চন্দ্ৰ মোহন পাটোৱাৰী, বিজেপি ধৰ্মপুৰৰ বিধায়ক আৰু প্ৰাক্তন উদ্যোগ আৰু বাণিজ্য আৰু পৰিবহন মন্ত্ৰী

4. পৰিমল সুক্লাবাইদ্য, বিজেপি ঢোলাইৰ বিধায়ক তথা প্ৰাক্তন আবকাৰী আৰু পৰিৱেশ আৰু বন মন্ত্ৰী

৫। কেশব মহন্ত, অগপৰ কাৰ্যকৰী সভাপতি কালিয়াবৰ বিধায়ক আৰু প্ৰাক্তন জলসম্পদ মন্ত্ৰী

৬। পিজুশ হাজৰিকা, বিজেপি জাগীৰোডৰ বিধায়ক আৰু স্বাস্থ্য আৰু নগৰ দেৱপ

৭ ৰ প্ৰাক্তন ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী (আই/চি)। সঞ্জয় কিষাণ, বিজেপি তিনিচুকীয়াৰ বিধায়ক আৰু শ্ৰমিক আৰু চাহ জনজাতি কল্যাণৰ বাবে প্ৰাক্তন ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী (আই/চি)।

8. জোগেন মোহন, বিজেপি মাহমাৰাবিধায়ক আৰু ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ প্ৰাক্তন ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী (আই/চি)।

ইউ জি ব্ৰহ্ম, ইউপিপিএল চাপাগুৰিৰ বিধায়ক। প্ৰথমবাৰৰ বাবে অসম কেবিনেট মন্ত্ৰী

১০। অজন্তা নেওগ, বিজেপি গোলাঘাটৰ বিধায়ক

১১। ড০ ৰানোজ পেগু, বিজেপি ধেমাজিৰ বিধায়ক। প্ৰথমবাৰৰ বাবে অসম কেবিনেট মন্ত্ৰী

১২। অশোক সিংঘল, বিজেপি ঢেকিয়াজুলিবিধায়ক। প্ৰথমবাৰৰ বাবে অসম কেবিনেট মন্ত্ৰী

১৩। বিমল বৰা, বিজেপি টিংখোং বিধায়ক। প্ৰথমবাৰৰ বাবে অসম কেবিনেট মন্ত্ৰী

assam new minister list 2021 দপ্তৰসমূহ এতিয়াও আৱণ্টন কৰা হোৱা নাই। ১১ মে’ মঙলবাৰে কেবিনেটৰ প্ৰথমখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হ’ব, মুখ্যমন্ত্ৰী সিংহবিশ্ব শৰ্মাই অসমৰ ১৫ তম মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰাৰ কেইমিনিটমানপিছত তেওঁৰ প্ৰথমখন সংবাদমেল সম্বোধন কৰি কয়।

 

assam new minister list 2021 মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে মহন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কিয় অসমৰ ৰাজনীতিক ব্যাপকভাৱে সলনি কৰিব পাৰে
সংশোধিত এন আৰ চিৰ উপৰিও, সিংহাসনৰ নিযুক্তিয়ে বিৰোধীআৰু আনকি বিজেপিৰ সৈতে সমীকৰণ সলনি কৰিব পাৰে।

১০ মে, সোমবাৰে মহন্ত বিশ্ব শৰ্মা অসমৰ দশম মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ পৰা দ্বিতীয় গৰাকী মুখ্যমন্ত্ৰী হয়। শেহতীয়া বিধানসভা নিৰ্বাচনত এন ডি এৰ জয়ৰ পিছত শৰ্মাই এই পদ লাভ কৰে, যাৰ পিছত তেওঁৰ আৰু ২০১৬ চনৰ পৰা ২০২১ চনলৈ মুখ্যমন্ত্ৰী হৈ থকা সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ মাজত বিজেপিৰ মাজত নেতৃত্বৰ সংগ্ৰাম হয়।

কিন্তু প্ৰকৃত কাহিনীটো এতিয়া আৰম্ভ হৈছে। মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শৰ্মাই অসমৰ ৰাজনৈতিক দৃশ্যপট সলনি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে, কিয়নো ভাল বা বেয়া সম্পূৰ্ণৰূপে এক পৃথক বিষয়। এই প্ৰবন্ধটোৱে সাম্ভাব্য পৰিৱৰ্তনবোৰ কি হ’ব পাৰে চাবলৈ চেষ্টা কৰিব।

এন আৰ চি আৰু চিএএ
বৰ্তমানৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জী (এন আৰ চি) তালিকাৰ বিৰুদ্ধে সিংহবিশ্ব শৰ্মাই তেওঁৰ দৃষ্টিভংগী স্থিৰ কৰি আহিছে। যদিও এইটো সিমান শব্দত কোৱা হোৱা নাই, বিজেপি শিবিৰৰ বহুতে এন আৰ চি তালিকাৰ ওপৰত খং কৰিছিল কাৰণ হিন্দুৰ সংখ্যা তুলনামূলকভাৱে অধিক আৰু মুছলমানৰ সংখ্যা তেওঁলোকৰ আশাতকৈ কম আছিল।

তেওঁৰ প্ৰথম সংবাদমেলত শৰ্মাই কয় যে তেওঁৰ চৰকাৰে এন আৰ চিপুনৰ পৰীক্ষা কৰিব।

এটা সম্পৰ্কিত বিষয় হৈছে নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন৷ সিংহাসেৱী সকলে অসমত “বাংলাদেশৰ পৰা অহা হিন্দু অনুপ্ৰৱেশকাৰীসকলক পুনৰসংস্থাপন” কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়ে মুকলিকৈ কৈছে, চিএএ বিৰোধী কৰ্মীসকলৰ খং আমন্ত্ৰণ জনাইছে৷

সোণোৱালে ধাৰাবাহিকভাৱে এই বিষয়টোত অধিক কূটনৈতিক হৈ আহিছে আৰু চিএএৰ বিৰোধী অসমজাতীয়তাবাদীসকলক ভাল হাস্যৰসত ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰিছে।

সেয়েহে, চৌধুৰীয়ে বাংলাদেশী হিন্দুসকলৰ পুনৰ্সংস্থাপনৰ এই প্ৰক্ৰিয়াটো ত্বৰান্বিত কৰিব পাৰে, আনকি ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে অসমনাগৰিক সমাজৰ সৈতে অধিক সংঘৰ্ষ।

ব্যক্তিত্ব আৰু কাম কৰাৰ শৈলী
ব্যক্তিত্ব আৰু ৰাজনৈতিক পদ্ধতিৰ ক্ষেত্ৰত, সিংহাসন সোণোৱালতকৈ বহুত বেলেগ।

সোণোৱালৰ এক মুখ্যতঃ বিবাদবিহীন দৃষ্টিভংগী আছিল আৰু তেওঁক এনে এজন ব্যক্তি হিচাপে জনা গৈছিল যি সহমত গঢ়ি তুলিব পাৰে আৰু বিভিন্ন মিত্ৰতা বজাই ৰাখিব পাৰে।

“তেওঁৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সম্পদ হৈছে তেওঁৰ চাৰিওফালৰ লোকসকলৰ বাবে ভাবুকি হিচাপে উপস্থিত নোহোৱাৰ সামৰ্থ্য। ই তেওঁক উত্থানত সহায় কৰিছিল,” এজন জ্যেষ্ঠ বিজেপি নেতাই অসম নিৰ্বাচনৰ সময়ত সোণোৱালৰ বিষয়ে এই সাংবাদিকজনক কৈছিল।

“আনহাতে, হিমন্ত নিৰ্মম। যদি তেওঁ আপোনাৰ বিৰোধী, তেওঁ এইটো অত্যন্ত স্পষ্ট কৰে। ‘মোৰ সৈতে খেলিমেলি নকৰিব’ তেওঁৰ স্পষ্ট বাৰ্তা,” নেতাজনে আগবাঢ়ি গৈছিল।

দুটা বস্তুৱে এই “নিৰ্মম” প্ৰতিচ্ছবিটো কঢ়িয়াই আনিছে – হিমন্তৰ প্ৰভাৱ আৰু তেওঁৰ এজন অত্যন্ত দক্ষ হোৱাৰ প্ৰতিচ্ছবি।

সোণোৱাল এজন যুক্তিসঙ্গতভাৱে জনপ্ৰিয় পদবীত থকা স্বত্বেও, নিৰ্বাচনৰ সময়ত বিজেপি নেতৃত্বক মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থী ঘোষণা নকৰিবলৈ বাধ্য কৰাৰ সময়ত সিংহৰ প্ৰভাৱ স্পষ্ট হৈ পৰিছিল।

Add Comment