Assam Board Class 4 Text Book PDF – চতুৰ্থ শ্ৰেণী

Assam Board Class 4 Text Book PDF – চতুৰ্থ শ্ৰেণীclass 4 assamese book question answer, class 4 assamese medium, অসম ব’ৰ্ডৰ শ্ৰেণী 4 পাঠ্য পুথি পিডিএফ – চতুৰ্থ শ্ৰেণী: সকলো চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ অসম ৰাজ্যিক পৰিষদৰ ছেবাই এছচিইআৰটি পাঠ্যক্ৰম ব্যৱহাৰ কৰি আছে আৰু তেওঁলোকে পিএফডি ফাইল ফৰ্মেটত অধ্যায় অনুসৰি সমাধানৰ সৈতে সকলো বিষয়ৰ কিতাপ প্ৰকাশ কৰিছে, সেয়েহে সকলো ছেবা ব’ৰ্ডৰ দশম শ্ৰেণীৰ পৰা দশম শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীয়ে দেৱ লাইব্ৰেৰী অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ পৰা পাঠ্য পুথি আৰু সমাধানডাউনলোড কৰে।

Assam Board Class 4 Text Book PDF – চতুৰ্থ শ্ৰেণী

মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদৰ বিষয়ে অসম (ছেবা)
১৯৬২ চনত অসম মাধ্যমিক শিক্ষা আইন ১৯৬১ ৰ দ্বাৰা ছেবা বোৰ্ড স্থাপন কৰা হৈছিল। অসম ৰাজ্যত মাধ্যমিক শিক্ষাৰ নিয়ন্ত্ৰণ, তত্বাৱধান আৰু বিকাশৰ বাবে এই পৰিষদখন গঠন কৰা হৈছিল। ব’ৰ্ড গঠনৰ সময়ত, ইয়াত মেঘালয়, নাগালেণ্ড, মণিপুৰ, মিজোৰাম, ত্ৰিপুৰা আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দৰে বৰ্তমানৰ ৰাজ্যসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। ওপৰোক্ত ৰাজ্যবোৰ গঠন হোৱাৰ পিছত, সেইবোৰ ছেবাৰ পৰা আঁতৰি যায়। ই পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰে, মাধ্যমিক শিক্ষাৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে ফলাফল প্ৰকাশ কৰে। বোৰ্ডে অনলাইন সেৱাযেনে পোষ্ট-স্ক্ৰিপ্টৰ ফটোকপি কৰা, ডুপ্লিকেট, আৰু প্ৰব্ৰজন প্ৰমাণপত্ৰসংশোধন, প্ৰমাণপত্ৰৰ ই-প্ৰমাণীকৰণ প্ৰদান কৰে।

অসম ব’ৰ্ডশ্ৰেণী 4 পাঠ্য পুথি পিডিএফ – চতুৰ্থ শ্ৰেণী
পাঠ্যপুথিখন শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে প্ৰসংগ সামগ্ৰী। শিক্ষাৰ্থীসকলে পাঠ্যপুথিৰ এটা পিডিএফ ফাইলৰ পৰা প্ৰিণ্টআউট ল’ব পাৰে। প্ৰথম শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পাঠ্যপুথিৰ পিছত আছে ছেবা হৈছে এনচিইআৰটি, চিবিএছই আৰু ই এনচিইআৰটি, চিবিএছই পাঠ্যক্ৰম অনুসৰণ কৰে, আৰু কেৱল কিছুমান বিষয়ৰ বাবে। বোৰ্ডে ইংৰাজী, গণিত, বিজ্ঞান, আৰু কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান যেনে চিবিএছই পাঠ্যক্ৰম আৰু অসমত, যেনে অসম, বাংলা, বড়ো, মণিপুৰী, নেপালী আৰু গাৰোআদি বিষয়ত এনচিইআৰটি পাঠ্যক্ৰম গ্ৰহণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। ফিখ আৰু আকোৱাডৰ বাবে সংশোধিত পাঠ্যক্ৰম, মাদ্ৰাছা পাঠ্যক্ৰমৰ বিষয়। বিষয় অনুসৰি পাঠ্যপুথি তলত দিয়া হ’ব। পৰামৰ্শ দিয়া পাঠ্যপুথিবোৰ তলত দিয়া হৈছে।

শিক্ষাৰ্থীসকলৰ লাভালাভসমূহে এই কিতাপবোৰ অনুশীলন কৰে

Assam Board Class 4 Text Book PDF – চতুৰ্থ শ্ৰেণী চৰকাৰী চাকৰি পাবলৈ আগ্ৰহী শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ ইউপিএছচি বা অসামৰিক সেৱাৰ পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই থকাৰ সময়ত এই কিতাপবোৰ চাব পাৰে। এই এন.চি.ই.আৰ.টি. কিতাপবোৰে ইংৰাজী, হিন্দী আৰু অন্যান্য ৰাজ্যিক ভাষাৰ দৰে গ্ৰাফিক ছবিৰ সহায়ত ভাষাবোৰ সহজে বুজি পোৱাত সহায় কৰে, ই আগ্ৰহী লোকসকলক কিতাপবোৰৰ পৰা সকলো আৰু বিভিন্ন ধাৰণা বুজিপোৱাত সহায় কৰে। সমলৰ জটিলতাই নাবালকসকলক তেওঁলোকৰ আইএএছ পৰীক্ষাৰ বাবে সহজে প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰে।

যদিও এই এন.চি.ই.আৰ.টি. কিতাপবোৰ প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে মহান প্ৰসংগ, আপুনি সেইবোৰ অসামৰিক সেৱা পৰীক্ষাৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা কেনেদৰে অধ্যয়ন কৰিব লাগে শিকিব লাগিব। আগ্ৰহী লোকসকলে, প্ৰথমতে, বিভিন্ন শাখাৰ পৰা বিষয়টোৰ বিষয়ে বহুতো ধাৰণা আৰু বহল ধাৰণা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ শিকিব লাগিব।

Assam Board Class 4 Text Book PDF – চতুৰ্থ শ্ৰেণী Download

Assam Board Class 4 Assamese eBook – অসমীয়া -অসম ব’ৰ্ডৰ শ্ৰেণী 4 অসমী ইবুক – অসমীয়া প্ৰতিটো অধ্যায়ত কিতাপখন ডাউনলোড কৰক তালিকাখনত প্ৰদান কৰা হৈছে যাতে আপুনি বিভিন্ন অধ্যায়ত সহজে ব্ৰাউজ কৰিব পাৰে ছেবা শ্ৰেণী 4 অসমই ইবুক – অসমীয়া ডাউনলোড কৰক আৰু বাছনি কৰিব লাগে।

SEBA Class 4 Assamese PDF Book – অসমীয়া

শিক্ষাৰ প্ৰয়ােজনীয়তা Assam Board

“সকলােৰে বাবে শিক্ষা”— এই আপ্তবাক্যশাৰীয়ে যােৱা তিনিটা দশক ধৰি গুণগত শিক্ষাৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দি আহিছে। এই শিক্ষা ব্যৱস্থাই ল’ৰা-ছােৱালীৰ নামভৰ্তিকৰণ, শ্ৰেণীত সংৰক্ষণ আৰু শৈক্ষিক সফলতা আদি দিশ বিবেচনা কৰি আহিছে।

শিক্ষাৰ গুণগতমান উন্নয়নে সর্বশিক্ষা অভিযান আৰু শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইনৰ অধীনত অধিক প্ৰসাৰতা লাভ কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গৱেষণা আৰু প্রশিক্ষণ পৰিষদৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা সকলাে ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰম আৰু আন আন গুৰুত্বপূর্ণ চৰকাৰী

পৰিকল্পনাসমূহেও শিক্ষাৰ গুণগত উন্নয়নক প্রাথমিক লক্ষ্য হিচাপে অন্তর্ভুক্ত কৰিছে। এইদৰে এই শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক শৈক্ষিক অনুষ্ঠানসমূহক এই বিষয়ে অৱগত কৰাৰ প্রয়ােজন এই কাৰণেই যে এই ব্যৱস্থাই প্রশাসক, পৰিকল্পনা তথা আঁচনি প্রস্তুত কৰোতাসকলৰ দ্বাৰা যুক্তিসংগত সিদ্ধান্ত গ্রহণৰ বাবে কাম কৰি আছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পর্যায়ত হােৱা বিভিন্ন শৈক্ষিক সাফল্যৰ মূল্যায়নৰ জৰীপ (As sessment Survey) হৈছে এই দিশত লােৱা কিছুমান প্ৰাৰম্ভিক প্রচেষ্টা। ইয়াৰােপৰি বিদ্যালয় আৰু সমাজৰ লগত জড়িত বিভিন্ন ব্যক্তিসকলেও শিক্ষাৰ গুণগত মান উন্নয়নত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।

Assam Board Class 4 Assamese PDF Book – অসমীয়া

DOWNLOAD

Assam Board Class 4 English All PDF Book

অসম ব’ৰ্ডৰ শ্ৰেণী 4 ইংৰাজী সকলো পিডিএফ কিতাপতালিকাত প্ৰতিটো অধ্যায়ত কিতাপখন ডাউনলোড কৰা হয় যাতে আপুনি বিভিন্ন অধ্যায়ত সহজে ব্ৰাউজ কৰিব পাৰে ছেবা শ্ৰেণী 4 ইংৰাজী সকলো পিডিএফ কিতাপ ডাউনলোড কৰক আৰু এটা বাছনি কৰিব পাৰে।

SEBA Class 4 English PDF Book – ইংৰাজী

শিক্ষাৰ প্ৰয়ােজনীয়তা Assam Board

“সকলােৰে বাবে শিক্ষা”— এই আপ্তবাক্যশাৰীয়ে যােৱা তিনিটা দশক ধৰি গুণগত শিক্ষাৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দি আহিছে। এই শিক্ষা ব্যৱস্থাই ল’ৰা-ছােৱালীৰ নামভৰ্তিকৰণ, শ্ৰেণীত সংৰক্ষণ আৰু শৈক্ষিক সফলতা আদি দিশ বিবেচনা কৰি আহিছে।

শিক্ষাৰ গুণগতমান উন্নয়নে সর্বশিক্ষা অভিযান আৰু শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইনৰ অধীনত অধিক প্ৰসাৰতা লাভ কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গৱেষণা আৰু প্রশিক্ষণ পৰিষদৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা সকলাে ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰম আৰু আন আন গুৰুত্বপূর্ণ চৰকাৰী

পৰিকল্পনাসমূহেও শিক্ষাৰ গুণগত উন্নয়নক প্রাথমিক লক্ষ্য হিচাপে অন্তর্ভুক্ত কৰিছে। এইদৰে এই শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক শৈক্ষিক অনুষ্ঠানসমূহক এই বিষয়ে অৱগত কৰাৰ প্রয়ােজন এই কাৰণেই যে এই ব্যৱস্থাই প্রশাসক, পৰিকল্পনা তথা আঁচনি প্রস্তুত কৰোতাসকলৰ দ্বাৰা যুক্তিসংগত সিদ্ধান্ত গ্রহণৰ বাবে কাম কৰি আছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পর্যায়ত হােৱা বিভিন্ন শৈক্ষিক সাফল্যৰ মূল্যায়নৰ জৰীপ (As sessment Survey) হৈছে এই দিশত লােৱা কিছুমান প্ৰাৰম্ভিক প্রচেষ্টা। ইয়াৰােপৰি বিদ্যালয় আৰু সমাজৰ লগত জড়িত বিভিন্ন ব্যক্তিসকলেও শিক্ষাৰ গুণগত মান উন্নয়নত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।

Assam Board Class 4 English PDF Book – ইংৰাজী

DOWNLOAD 

Assam Board Class 4 Mathematics (গণিত) PDF Book

অসম ব’ৰ্ডৰ শ্ৰেণী 4 গণিত (গণিত) পিডিএফ কিতাপ – প্ৰতিটো অধ্যায়ত কিতাপখন ডাউনলোড কৰক তালিকাখনত প্ৰদান কৰা হৈছে যাতে আপুনি বিভিন্ন অধ্যায়ত সহজে ব্ৰাউজ কৰিব পাৰে এছচিইআৰটি অসম ব’ৰ্ডশ্ৰেণী 4 গণিত (গণিত) পিডিএফ কিতাপ ডাউনলোড আৰু বাছনি কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা।

SEBA Class 4 Maths PDF Book – গণিত

শিক্ষাৰ প্ৰয়ােজনীয়তা Assam Board

“সকলােৰে বাবে শিক্ষা”— এই আপ্তবাক্যশাৰীয়ে যােৱা তিনিটা দশক ধৰি গুণগত শিক্ষাৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দি আহিছে। এই শিক্ষা ব্যৱস্থাই ল’ৰা-ছােৱালীৰ নামভৰ্তিকৰণ, শ্ৰেণীত সংৰক্ষণ আৰু শৈক্ষিক সফলতা আদি দিশ বিবেচনা কৰি আহিছে।

শিক্ষাৰ গুণগতমান উন্নয়নে সর্বশিক্ষা অভিযান আৰু শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইনৰ অধীনত অধিক প্ৰসাৰতা লাভ কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গৱেষণা আৰু প্রশিক্ষণ পৰিষদৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা সকলাে ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰম আৰু আন আন গুৰুত্বপূর্ণ চৰকাৰী

পৰিকল্পনাসমূহেও শিক্ষাৰ গুণগত উন্নয়নক প্রাথমিক লক্ষ্য হিচাপে অন্তর্ভুক্ত কৰিছে। এইদৰে এই শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক শৈক্ষিক অনুষ্ঠানসমূহক এই বিষয়ে অৱগত কৰাৰ প্রয়ােজন এই কাৰণেই যে এই ব্যৱস্থাই প্রশাসক, পৰিকল্পনা তথা আঁচনি প্রস্তুত কৰোতাসকলৰ দ্বাৰা যুক্তিসংগত সিদ্ধান্ত গ্রহণৰ বাবে কাম কৰি আছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পর্যায়ত হােৱা বিভিন্ন শৈক্ষিক সাফল্যৰ মূল্যায়নৰ জৰীপ (As sessment Survey) হৈছে এই দিশত লােৱা কিছুমান প্ৰাৰম্ভিক প্রচেষ্টা। ইয়াৰােপৰি বিদ্যালয় আৰু সমাজৰ লগত জড়িত বিভিন্ন ব্যক্তিসকলেও শিক্ষাৰ গুণগত মান উন্নয়নত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।

Assam Board Class 4 Maths PDF Book – গণিত

DOWNLOAD

Assam Board Class 4 Environment eBook- পৰিৱেশ

অসম বোৰ্ড ছেবা শ্ৰেণী 4 পৰিৱেশ ইবুক- পৰিৱেশ – তালিকাত প্ৰতিটো অধ্যায়ত কিতাপখন ডাউনলোড কৰক যাতে আপুনি বিভিন্ন অধ্যায়ত সহজে ব্ৰাউজ কৰিব পাৰে ছেবা শ্ৰেণী 4 পৰিৱেশ ইবুক- পৰিৱেশ ডাউনলোড কৰক আৰু এটা বাছনি কৰিব পাৰে।

SEBA Class 4 Environment PDF Book – পৰিৱেশ

শিক্ষাৰ প্ৰয়ােজনীয়তা Assam Board

“সকলােৰে বাবে শিক্ষা”— এই আপ্তবাক্যশাৰীয়ে যােৱা তিনিটা দশক ধৰি গুণগত শিক্ষাৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দি আহিছে। এই শিক্ষা ব্যৱস্থাই ল’ৰা-ছােৱালীৰ নামভৰ্তিকৰণ, শ্ৰেণীত সংৰক্ষণ আৰু শৈক্ষিক সফলতা আদি দিশ বিবেচনা কৰি আহিছে।

শিক্ষাৰ গুণগতমান উন্নয়নে সর্বশিক্ষা অভিযান আৰু শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইনৰ অধীনত অধিক প্ৰসাৰতা লাভ কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গৱেষণা আৰু প্রশিক্ষণ পৰিষদৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা সকলাে ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰম আৰু আন আন গুৰুত্বপূর্ণ চৰকাৰী

পৰিকল্পনাসমূহেও শিক্ষাৰ গুণগত উন্নয়নক প্রাথমিক লক্ষ্য হিচাপে অন্তর্ভুক্ত কৰিছে। এইদৰে এই শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ভিতৰত ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক শৈক্ষিক অনুষ্ঠানসমূহক এই বিষয়ে অৱগত কৰাৰ প্রয়ােজন এই কাৰণেই যে এই ব্যৱস্থাই প্রশাসক, পৰিকল্পনা তথা আঁচনি প্রস্তুত কৰোতাসকলৰ দ্বাৰা যুক্তিসংগত সিদ্ধান্ত গ্রহণৰ বাবে কাম কৰি আছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পর্যায়ত হােৱা বিভিন্ন শৈক্ষিক সাফল্যৰ মূল্যায়নৰ জৰীপ (As sessment Survey) হৈছে এই দিশত লােৱা কিছুমান প্ৰাৰম্ভিক প্রচেষ্টা। ইয়াৰােপৰি বিদ্যালয় আৰু সমাজৰ লগত জড়িত বিভিন্ন ব্যক্তিসকলেও শিক্ষাৰ গুণগত মান উন্নয়নত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।

Assam Board Class 4 Environment PDF Book – পৰিৱেশ

DOWNLOAD 

 

Add Comment