অযুগ্ম সংখ্যা আৰু যুগ্ম সংখ্যা কাক বোলে

অযুগ্ম সংখ্যা আৰু যুগ্ম সংখ্যা কাক বোলেযুটীয়া সংখ্যা (যুটীয়া সংখ্যা, ইংৰাজী:আনকি সংখ্যা) হৈছে কিছুমান বাস্তৱ সংখ্যা যাক সম্পূৰ্ণৰূপে 2 ৰে বিভক্ত কৰিব পাৰি।  বা, এককএটাৰ স্থানত 0,24,6,8 অংক থকা সংখ্যাবোৰক যুটীয়া সংখ্যা বুলি কোৱা হয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, 12 ক এক যুটীয়া সংখ্যাৰে হৰণ কৰা, 12 ৰ পৰা 2, কোনো সমাপ্তি নাথাকে। ইয়াৰ উপৰিও, 12 টাত এককৰ সংখ্যা হৈছে 2। 0 (শূন্য) এক যুটীয়া সংখ্যা বুলি গণ্য কৰা হয়।

আন এক সূত্ৰৰ মতে, যুটীয়া সংখ্যাটো হৈছে 2হাজাৰ ৰূপত এন=কিছু সম্পূৰ্ণ সংখ্যা, য’ত কে হৈছে সম্পূৰ্ণ সংখ্যা।  ইয়াত, এন = 2কে+1 হৈছে এক বিজোড় সংখ্যা। গাঁঠি আৰু বিজোড় সংখ্যাৰ সংগ্ৰহবোৰ তলত দিয়া আৰ্হিত বৰ্ণনা বা প্ৰকাশ কৰা হৈছে

অযুগ্ম সংখ্যা আৰু যুগ্ম সংখ্যা কাক বোলে

 

  • যুগ্ম
  • অযুগ্ম

অযুগ্ম সংখ্যা আৰু যুগ্ম সংখ্যা হোৱাৰ পাটিগণিতীয় নিয়ম

যোগ আৰু বিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত

  • যুগ্ম ± যুগ্ম = যুগ্ম;
  • যুগ্ম ± অযুগ্ম = অযুগ্ম;
  • অযুগ্ম ± অযুগ্ম = যুগ্ম;

পূৰণৰ ক্ষেত্ৰত

  • যুগ্ম × যুগ্ম = যুগ্ম;
  • যুগ্ম × অযুগ্ম = যুগ্ম;
  • অযুগ্ম × অযুগ্ম = অযুগ্ম;

বিভাজনৰ ক্ষেত্ৰত
সংযোজন, বিয়োগ আৰু গুণগত মানদণ্ডৰ নিয়মবোৰ বিভাজনৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য নহ’বও পাৰে। কিয়নো দুটা সম্পূৰ্ণ সংখ্যাৰ অংশ সদায়ে এটা সম্পূৰ্ণ সংখ্যা নহ’ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, 1÷4 = 1/4 ইয়াৰ কোনো গাঁঠি বা বিজোড় নম্বৰ 1/4 নাই। [5]

Add Comment